Szerokość bramy wjazdowej – jak dopasować? Rodzaje bram

brama wjazdowa

Na rynku mamy duży wybór bram wjazdowych na posesje. Wśród nich można wymienić bramy przesuwne i skrzydłowe, z automatyką i bez, a także wykonane z różnych materiałów. Jak jednak dobrać ich szerokość? Jaka powinna być wielkość bramy wjazdowej? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

Na rynku są dwa podstawowe typy bram wjazdowych – przesuwne i skrzydłowe. Biorąc pod uwagę te dwie kategorie, należy pamiętać, że oba typy dzielą się jeszcze dodatkowo wewnątrz swojej grupy. W ten sposób można wyróżnić bramy przesuwne samonośne i szynowe. W przypadku bram skrzydłowych, mamy tutaj do czynienia z wersją manualną, do samodzielnego otwierania i zamykania oraz automatyczną, najczęściej działającą na pilot.

Jaka jest szerokość bramy wjazdowej – jakie są dostępne?

Szerokość bramy wjazdowej należy dopasować, mając wzgląd na wielkość i kształt naszej działki. Ogólnie przepisy prawa budowlanego zastrzegają, że brama taka nie może być węższa niż 2,4 m i to jest minimalne wymaganie. Ogólnie na rynku można znaleźć szeroki wybór bram wjazdowych o różnej szerokości od 3 m do nawet 5,5 m. Przyjęło się, że w celu zachowania jak najwyższego komfortu użytkowania, optymalną wielkością jest brama mająca 3 – 3,5 m. Oczywiście chcąc poszukać większych modeli, także będzie to możliwe – z mniej standardowych rozmiarów, bramy mogą osiągać szerokość nawet do 20 metrów.

Brama przesuwna

Szerokość bramy – jak ją wybrać?

Wiemy już, jakie są standardy, jeżeli chodzi o szerokość bram wjazdowych, teraz istotne będzie to, w jaki sposób powinno się je wybierać. Wyznacznikiem będzie tu przede wszystkim wielkość naszej działki, jej kształt oraz długość podjazdu.

W przypadku bram przesuwnych doskonale sprawdzają się one przy niewielkich posesjach, z krótkim podjazdem, ale i szerszym ogrodzeniem, przynajmniej z jednej strony. Chodzi o to, by całość skrzydła była w stanie zmieścić się w jego obrębie, gdy zostanie maksymalnie otwarta.

Jeżeli działka jest wąska lub wjazd znajduje się w części węższej, wówczas należy wybrać bramę skrzydłową. Trzeba jednak pamiętać, że skrzydła powinny się otwierać na zewnątrz posesji, a co za tym idzie, nie powinny być one zbyt duże, aby nie utrudniać ruchu drogowego, ani być problematyczne przy manewrowaniu samochodem. Gdy podjazd jest stosunkowo krótki, sama brama też nie może mieć zbyt szerokich skrzydeł, ponieważ będzie stwarzać zagrożenie przy wyjeździe lub wjeździe.

Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Jest kilka aspektów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze bramy, a są nimi: wielkość i kształt działki, odległość od drogi, długość podjazdu, styl otoczenia, a na końcu nasza własna wygoda. Jest też oczywiście cena i tutaj warto wspomnieć o jednym – trzeba pamiętać, że taka inwestycja jest na lata, co za tym idzie, lepiej więcej zapłacić i mieć gwarancję jakości, niż później się męczyć.

Tanie bramy z niezbyt dobrych materiałów szybko będą się psuć i korodować, a tym samym, ich działanie będzie utrudnione i dotyczy to zarówno bram manualnych, jak i elektrycznych. Wyższej jakości bramy wjazdowe to inwestycja na długie lata i większa wygoda użytkowania.